loading

Догляд за зубами вдома

Догляд за зубами вдома

Як правильно доглядати за зубами

Регулярні візити до стоматолога – це лише півсправи для краси і здоров’я зубів. Решта 50% у цій важливій місії доведеться взяти на себе, самостійно доглядаючи за зубами в домашніх умовах. Як робити це максимально ефективно, як вибрати зубну щітку, чи варто купувати іригатор – все це і багато інших корисних речей читайте у нашій сьогоднішній статті.
 
Як правильно доглядати за зубами

Важливість якісного самостійного догляду за зубами важко переоцінити з очевидних причин:

 • Якщо вчасно не видаляти залишки їжі, на зубах формується стійка «плівка» з бактерій – м’який зубний наліт. Цей наліт створює найсприятливіші умови для розвитку карієсу.
 • Поступово наліт переходить з м’якої консистенції до твердої (кальцифікується) – а це вже зубний камінь, винуватець не тільки серйозних захворювань зубів, включаючи пародонтоз, але й неприємного запаху з рота.
 • Як зубний наліт, так і зубний камінь сприяють розвитку гінгівіту – запалення ясен.
 • Лікування хвороб ясен, карієсу та інших проблем, пов’язаних із несвоєчасним або неякісним чищенням зубів – справа довга, та до того ж і дорога. Набагато простіше і дешевше буде просто зробити правильний догляд за зубами частиною щоденного ритуалу догляду за собою – як прийняття душу або розчісування.

Ну і, звичайно, не можна не згадати також і естетичний фактор – навіть супер-рівні та красиві за формою зуби, покриті противним нальотом, здатні зіпсувати зовнішній вигляд не менше, ніж брудний одяг або «запущена» зачіска.

Практично кожен з нас засвоїв ще з дитинства, що чистити зуби потрібно мінімум двічі в день – вранці та ввечері. При цьому бажано після кожного прийому їжі (навіть якщо він складався з однієї чашки кави з печивом) ретельно полоскати ротову порожнину водою або спеціальними розчинами – ополіскувачами. Для такого регулярного гігієнічного полоскання краще вибирати ополіскувачі без вмісту спирту.

Чистити зуби – техніка чищення

Починати чистку потрібно з нижніх передніх зубів, просуваючись до нижніх задніх. Рухи щітки при цьому повинні бути спрямовані знизу вгору. Потім чистяться верхні зуби – як і у випадку з нижніми, рухатися потрібно від передніх до задніх, але щітка при цьому повинна виконувати рухи зверху вниз. Обов’язково приділяйте увагу внутрішній і жувальній поверхням зубів.

ВАЖЛИВО! Якщо через деякий час використання щетинки щітки «розпушилися» у різні боки, а сама щітка стала схожа на розкриту квітку – це означає, що ваша техніка чистки залишає бажати кращого. Намагайтеся не дуже натискати на щітку та строго дотримуватися напрямку її руху – ВІД ясен, а не до них. Головне – не «пиляти» щіткою взад-вперед, оскільки від цього зубний наліт ще більше забивається до міжзубного простору, плюс зростає ризик травм ясен. Такі руху щітки виправдані лише для жувальних поверхонь зубів.

Для впевненості можна відвідати стоматолога-гігієніста, який продемонструє правильну чистку зубів на спеціальній моделі.

Час чистки

Як свідчить статистика, середньостатистичний користувач зубної щітки витрачає на чистку зубів приблизно хвилину. Малувато! Стоматологи нагадують, що ритуал чищення повинен займати не менше двох хвилин, а в ідеалі – три хвилини.

Як мінімум: зуби необхідно умовно розділити на зони та витрачати по 15 секунд на чистку кожної з них. Таких зон маємо вісім:

 • передні нижні зуби (зона 1 – зовні; зона 2 – зсередини);
 • задні нижні (- «-);
 • передні верхні (- «-);
 • задні верхні (- «-).

Ідеальний же час чистки має сягати трьох хвилин, якщо використовується звичайна гігієнічна зубна паста. Якщо ж стоматолог тимчасово призначив вам лікувальну пасту зі фтором, кальцієм, антибактеріальними речовинами або іншими «особливими» компонентами – чистку варто продовжити навіть до 5-7 хвилин.

Як вибрати зубну щітку

Важливо розуміти, що жорстка щітка – аж ніяк не гарантія більш білих і чистих зубів! Навпаки, підвищена жорсткість щетинок може викликати додаткові проблеми як з зубами, так і з яснами. Вибираючи «правильну» щітку, потрібно орієнтуватися на стан ротової порожнини і пам’ятати, що:

 • Жорсткі щітки підходять лише для людей зі схильністю до посиленого утворення зубного каменю та нальоту (і те – виключно за рекомендацією стоматолога), а також для чищення зубних протезів та кап. Та ще кросівок 🙂
 • М’які та дуже м’які – для людей, які перенесли стоматологічну операцію та/або страждають підвищеною чутливістю зубів, запаленнями, кровоточивістю ясен.

ВАЖЛИВО! Якщо кровоточивість ясен пов’язана із зубними відкладеннями, то одна лише м’яка щітка не стане вирішенням проблеми. Навпаки, менш інтенсивна чистка призведе до ще більшого утворення каменю та відповідно до посилення кровоточивості. Тому якщо ясна почали кровити, першою та головною дією стане не заміна щітки на м’яку, а візит до стоматолога. До речі, найкращий робочий варіант серед м’яких та надм’яких щіток – це щітки з різнорівневою щетиною.

 • Середні щітки прекрасно впораються з усіма завданнями, якщо в ротовій порожнині немає особливих проблем – такі щітки і вичищають добре, і не травмують ні емаль, ні м’які тканини.

Оптимальним вибором для гігієни порожнини рота без серйозних патологій є щітка середньої жорсткості з невеликою (середньою або маленькою) площею робочої поверхні. При цьому рекомендується вибирати щітку без гумових щетинок. Їх «унікальні здібності» щодо масажу ясен – це здебільшого маркетологічний міф, оскільки спочатку гумові щетинки були додані для здешевлення виробництва щіток. Тому краще віддати перевагу щітці зі звичайними синтетичними щетинками.

А як же натуральна щетина, запитаєте ви? Можна й з натуральною, але тут є свої нюанси: такі щітки стають непридатними набагато швидше синтетичних, їх практично неможливо повноцінно очистити, а головна проблема – у натуральній щетині багато пустот, в яких дуже швидко та бадьоро розмножуються бактерії. Але ж наше завдання – мінімізувати кількість мікробів у роті за допомогою чистки, а не підселити нових, так? Отож-бо й воно.

Якщо ваші зуби дуже скупчені та/або нерівні – вам можуть підійти ультрамаленькі зубні щітки, так звані монопучкові, на яких щетинки «ростуть» одним-єдиним пучком. Також можна звернути увагу на вже згадувані щітки зі щетинками різної довжини.

ВАЖЛИВО! Міняти зубну щітку на нову потрібно мінімум кожні 3 місяці